Kuksa ( Guksi) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kuksa ( Guksi) Nedir? Nasıl Yapılır?


Kuksa; çeşitli  ahşap ve ya odunlar el aletleri ile oyularak yapılan  uzun süreli  kullanılabilen ahşap bardak ve ya  kaplara verilen isimdir. Kuksa ihtiyaçtan ziyade bir yaşam felsefesinin amacına uygun kullanımına hizmet eden bir araçtır.

Kuksa  Nasıl Yapılır ? 

Kuksa ceviz, ayaus, zeytin, kızılağaç, köknar vb işlenebilir ağaçlardan oyularak bir kupa ve ya bir bardak  şekli  verilerek yapılan gereçtir. Kuksa çeştili aletler  kullanılarak el işçiliği ile yapılır. Yapımı bir o kadar zahmetli ve kullanılan araçlar da çeşitlidir. Kuksa yapımında  kullanılan ağaç çeşitlerini yukarıda  belirttik. Kuksa yapımında en önemli olan ağacın kuru ve çatlak olmayan kütüklerden seçilmesidir.

Kuksa  yapımında hangi aletler  kullanılır ?

Iskarpela Çeşitleri: Iskarpela, ahşabı yontmak ve oymak için  kullanılan oluklu ve düz modelleri bulunan   dövme  çelikten yapılan el aletidir.
- Oluklu iskarpela
- Düz iskarpela
- Deve boynu iskarpela
- Kaşık oyma iskarpela

Kaşık Oyma Bıçağı: Dövme  çelikten  yapılan kaşık  oyma bıçakları  kuksa yapımında  kullanılan  aletlerden biridir. Sağ el ve sol el kullanımına göre  değişebilir.

Yontma Bıçağı: Dövme  çelikten yapılan son derece  keskin yontma bıçakları  kuksa yapımında  kullanılan aletlerdendir.Şekil verme  ve kenar düzeltmelerde  kullanılır.

Zımparalar: Ahşap törpüsü ve çeşitli kalınlıklarda  zımparalar ahşaba şekil vermek için kullanılır.

İşkence: Ahşabı sabitleyip oynamadan daha rahat şekil vermek ve masaya sabitlemek için  kullanılan aletlerdir.

Bitkisel Yağlar: Zeytinyağı ve ahşap koruma kremleri başta olmak üzere ahşabı korumak  için  kullanılan bitkisel yağlar kuksanızın uzun yıllara çatlamadan  kalmasını sağlayacaktır.

Kuksa bir sanattır. Kuksa  sadece doğal yaşamak isteyip doğa ile iç içe yaşamayı seven doğa aşıklarının tutkusudur.

Yakında kuksa  yapımı ile  ilgili bir video paylaşıp  kuksa yapımını detaylı anlatım olarak size  sunacağız. Kuksa ile  ilgili tüm merak ettiklerinizi  sorabilir siniz?

1 Yorum

  1. Kuksa yapımını çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum. Daha detaylı bir anlatım ve ya video eklerseniz çok sevinirim.

    YanıtlaSil

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam